Bez niego człowiek nie jest w stanie funkcjonować, a nawet jeśli to bardzo krótko. Ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Jest nam potrzebny, niezbędny, wręcz konieczny do życia — jak powietrze, woda czy jedzenie. Odpoczynek, bo o nim mowa bywa niestety w ostatnich latach dość mocno bagatelizowany. Życie w biegu, pogoń za pieniędzmi, karierą. To wszystko powoduje, że brakuje nam czasu na wszystko. Cierpi na tym życie prywatne, rodzina, i my sami, bo niejednokrotnie rezygnujemy też z czasu dla samych siebie. Pewnie niejednokrotnie słyszałeś od ludzi, że „nie mają czasu na odpoczynek”, „odpoczynek to strata czasu”, albo „jak w takich pędzących czasach pozwolić sobie na nic nierobienie”. Nawet psycholodzy alarmują, iż już prawie w ogóle nie potrafimy odpoczywać. Sprawa jest naprawdę poważna. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż to czy i jak odpoczywamy, ma wpływ na wszystkie elementy naszego życia.
Czym różni się odpoczynek od lenistwa? Jak odpoczynek wpływa na odporność? Ile czasu należy odpoczywać? Jak efektywnie odpoczywać? Jakie są skutki braku odpoczynku przez dłuższy czas? Na te i wiele innych mam nadzieję interesujących i ważnych pytań, odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jeśli zadałabym teraz pytanie: po co pracować? Pewnie większość z Was nie miałaby najmniejszego problemu z odpowiedzią na to pytanie. Doskonale wiemy, po co pracować. Natomiast jeśli zadałabym inne pytanie: po co odpoczywać? To z odpowiedzią mógłby się pojawić pewien problem. Czemu? Bo dla niektórych potrzeba odpoczynku nie jest tak oczywista, jak kiedyś. Chciałabym więc, abyś po przeczytaniu tego artykułu nie tylko wiedział „po co odpoczywać”, ale też zrozumiał, że odpoczynek jest tak samo ważny, jak praca. Jak mówi przysłowie abchaskie „Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia”.
Żeby mówić o odpoczynku i jego roli, zacznijmy od zmęczenia. Gdyby nie ono to pewnie temat odpoczynku nie byłby aż tak istotny.
Zmęczenie fizyczne i psychiczne
Czym jest zmęczenie? To przykre uczucie osłabienia fizycznego i psychicznego, które pojawia się po trwającej długo, intensywnej pracy lub monotonnej czynności. Przez wieki zmęczenie kojarzyło się przede wszystkim z wysiłkiem fizycznym, czyli pracą mięśni i związaną z tym utratą energii. Aby wrócić do wydolności fizycznej i na nowo móc podjąć aktywność fizyczną zazwyczaj wystarczała odpowiednia ilość snu i pokarmu. Dzisiejsze zmęczenie różni się od tego, które odczuwali nasi przodkowie. Dziś coraz częściej doświadczamy zmęczenia psychicznego, które narusza wydolność naszego systemu nerwowego.
Po fizycznym zmęczeniu zazwyczaj zapadamy w długi, mocny sen, który przynosi nam regenerację. Natomiast w stanie zmęczenia psychicznego często mamy kłopoty z zaśnięciem, śpimy niespokojnie, a noc nie przynosi odpoczynku. Budzimy się rozbici, zmęczeni i rozdrażnieni.
Zmęczenie fizyczne powoduje zaprzestanie aktywności fizycznej. Natomiast w przypadku zmęczenia psychicznego dzieje się wręcz odwrotnie. Tzn. poczucie zmęczenia, zamiast wygaszać aktywność, która jest jego przyczyną, nasila ją. Mimo że czujemy się zmęczeni, nie dążymy do wypoczynku, tylko próbujemy uparcie dokończyć coś, co powinniśmy odłożyć na potem. Ponadto zmęczenie to nasila negatywne cechy naszej osobowości tj. lęk, drażliwość, skłonność do depresji lub do agresji.
Zmęczenie fizyczne odczuwamy dopiero po wykonaniu pewnej pracy. Nie czujemy przecież bólu mięśni na myśl o tym, że musimy wykonać pracę, której nie lubimy. A tak bywa ze zmęczeniem psychicznym. Może być to pierwszy sygnał, że robimy coś wbrew sobie, z czym się nie zgadzamy lub czego nie lubimy. Wtedy już na samą myśl o tym, co mamy zrobić, ogarnia nas zmęczenie, które powoduje, że nie jesteśmy się w stanie za nic zabrać. Ten rodzaj zmęczenia możemy odczuwać także wtedy, kiedy nie czujemy się doceniani za wykonaną pracę albo uważamy, że nasza praca jest bezsensowna, nieprzydatna lub idzie na marne. Przyczyną zmęczenia psychicznego może być również nadmiar obowiązków, który nas przytłacza. Kiedy czujemy, że nie jesteśmy w stanie wszystkiemu podołać lub brakuje nam poczucia wpływu na naszą własną rzeczywistość.
Skoro wiemy już, skąd się bierze zmęczenie, to teraz pora dowiedzieć się wszystkiego na temat remedium, czyli odpoczynku.
Odpoczynek. Czym różni się odpoczynek od lenistwa?
Jakie jest pierwsze słowo, które kojarzy Ci się z odpoczynkiem? Jeśli jest nim lenistwo, to Twoje skojarzenie jest mylne. Jesteś w błędzie i czas najwyższy przestać w nim tkwić. Każdy z nas, bez wyjątków, zasługuje na odpoczynek. Powiem więcej, potrzebuje odpoczynku i musi odpoczywać. Niestety nie każdy dopuszcza do siebie myśl, że ten odpoczynek mu się należy.
Możesz nie znosić, wręcz nienawidzić lenistwa, a uwielbiać odpoczynek, relaks. Jak to? Ano tak, że odpoczynek wcale nie oznacza lenistwa ani bezczynności.
Najprościej będzie, jeśli przedstawię Ci definicję obu słów. Odpoczynek to przerwa w jakimś wysiłku (aktywności fizycznej lub umysłowej) dla nabrania sił lub czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego, co sprawia przyjemność. Natomiast lenistwo to niechęć do wysiłku czy pracy. Czy dostrzegasz różnicę? Mam nadzieję, że od teraz nie będziesz już mylił odpoczynku z lenistwem.
Wiem, że jest jeszcze jedno pojęcie często mylone z odpoczynkiem, a mianowicie bezczynność. Bezczynność nie równa się odpoczynkowi. Bezczynność to stan, w którym do minimum ograniczamy aktywność umysłową i fizyczną. Np. kiedy siedzisz w fotelu i oglądasz program rozrywkowy lub przeglądasz śmieszne obrazki w Internecie. Żeby było jasne, taki relaks także jest nam potrzebny, ale nie może on wypełniać całego czasu wolnego, bo jego wartość regeneracyjna jest znikoma, co oznaczy, że nie przywraca pełni sił fizycznych i psychicznych. To właśnie różni go od odpoczynku, który nie tylko relaksuje, ale też pozwala odzyskać energię.
Czas wolny - to jeszcze nie odpoczynek
Pośpiech, zabieganie to wszystko powoduje, że jesteśmy spragnieni odpoczynku. Jednak kiedy on już nastąpi, to mamy ogromną trudność zdecydować o tym, jak go najlepiej zagospodarować. Nagle okazuje się, że znaczna część osób nie potrafi efektywnie odpoczywać. To, że mamy czas wolny WCALE nie oznacza, że odpoczywamy. Bo odpoczynek nie oznacza jedynie zaprzestania pewnej aktywności np. pracy, ale robienia w tym czasie czegoś, co sprawia nam przyjemność, daje pozytywną energię. Dobry odpoczynek pozwala nam odzyskać energię, pokonać odczucie znużenia, zmęczenia, a nawet wyczerpania oraz poprawia nastrój. Po takim odpoczynku odzyskujemy entuzjazm, zaangażowanie oraz siły fizyczne i psychiczne. Osoba wypoczęta pragnie z powrotem przystąpić do nauki lub pracy.
Staraj się więc jak najczęściej zamieniać czas wolny w efektywny odpoczynek. To przełoży się na Twoje samopoczucie i lepszą jakość życia.
Dlaczego odpoczynek jest nam potrzebny?
Zacznę od tego, że jeśli tego nie robisz, to od dziś pora najwyższa, by zadbać o to, aby odpoczynek stał się tak samo ważny, jak praca. Może pomyślisz: o co jej właściwie chodzi, uparła się, żeby mnie nakłonić do marnowania czasu. Jednak mam nadzieję, że po przeczytaniu całego wpisu otrzymasz wystarczająco dużo argumentów potwierdzających ważność odpoczynku.
Choć nie wiem, jak bardzo chciałbyś zakłamać rzeczywistość, to wiedz, że ciągła produktywność nie jest możliwa. Weźmy pod uwagę telefon albo komputer. On nie może pracować bez przerwy na baterii, bo ona się rozładowuje, co jakiś czas potrzebuje więc naładowania. Powiem więcej, zarówno telefon, jak i komputer trzeba raz na jakiś czas wyłączyć (nawet tylko po to, aby się zaktualizował, lub przestał wieszać). Tak też jest z nami. Każdy człowiek potrzebuje regularnego ładowania baterii w postaci zdrowego snu oraz odpoczynku w ciągu dnia (min 30-60 min dziennie tylko dla siebie).
Wszyscy wiemy o tym, że podczas wysiłku nasze mięśnie męczą się i z tego powodu wymagają przerwy na regenerację. Ba, nawet to czujemy. Natomiast wydaje się, że zbyt często zapominamy, że nasz umysł też się może zmęczyć. Podobnie jak mięśnie i też wymaga odpoczynku! Umysł może się zmęczyć, przecież nie jest mięśniem? No nie jest, ale atakowany ciągłym zalewem informacji i bodźców, nieustannie zmuszany do podejmowania szybkich reakcji, również się męczy. Być może nawet bardziej niż mięśnie! I co z tym zrobić? Trzeba pozwolić się naszemu umysłowi wyciszyć. Nie wiem, czy wiesz, ale w rolnictwie funkcjonuje takie pojęcie „płodozmian". Oznacza ono, że na danym polu każdego roku należy uprawiać coś innego, aby nie wyjałowić gleby (tego samego nie powinno się sadzić na danym polu częściej niż co 3 lata). Wróćmy jednak do tematu. Wybiegłam, aż do rolnictwa po to, aby pokazać Ci, że my również potrzebujemy takiego „płodozmianu” - praca, odpoczynek, praca, odpoczynek. Jeśli się do tego nie stosujemy, to przestajemy być wydajni, co powoduje, że zbierane przez nas plony stają się słabe. Już Owidiusz mawiał: „Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony”. Ten rodzaj „płodozmianu” można także wykorzystać podczas dopasowywania rodzaju odpoczynku. Tzn. jeśli pracujemy fizycznie, to odpoczywać powinniśmy poprzez działania umysłowe (w tym czasie mięśnie odpoczywają i się regenerują) np. czytanie książki, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie ciekawych programów itp. Natomiast jeśli pracujemy umysłowo i większość czasu spędzamy przed komputerem, to warto odpoczywać aktywnie, w ruchu np. basen, jazda na rowerze, spacer, zwiedzanie itd. W taki oto sposób zapewnimy naszemu ciału, jak i psychice czas na regenerację i zebranie energii do działania, a także zadbamy o ich właściwą równowagę.
Odpoczynek jest nam potrzebny, aby odzyskać właściwą perspektywę patrzenia. Zwłaszcza w chwilach, gdy wydaje nam się, że czegoś się nie da, że zabrnęliśmy w ślepą uliczkę. Zamiast uderzać głową w ścianę i pogłębiać frustrację, trzeba na chwilę odpuścić. Oderwanie się od działania i zrobienie czegoś zupełnie niezwiązanego z pracą czy problemem, co jest dla nas przyjemne, często pozwala nam łatwiej znaleźć rozwiązanie dręczących nas problemów. Nawet jeśli to rozwiązanie nie wpadnie nam do głowy np. podczas kąpieli czy spaceru (a znam taką osobę, która pod prysznicem wpada na świetne pomysły i rozwiązania), to przynajmniej pozwoli nam spojrzeć na problem ze znaczenie szerszej perspektywy, co na pewno ułatwi uporanie się z nim.
Odpoczynek pomaga nam również właściwie dbać o relacje z bliskimi, przyjaciółmi czy też znajomymi. Zadaj sobie teraz takie oto pytanie i odpowiedz na nie szczerze. Ile czasu poświęciłeś w ostatnim tygodniu swojemu mężowi lub żonie, partnerowi lub partnerce, dzieciom? Mam tutaj na myśli poświęcenie im pełnej uwagi i zaangażowanie, prawdziwe bycie z nimi, a nie tylko fizyczną obecność. Bo przecież można być razem, a równocześnie obok siebie. Może nie zgodzisz się ze mną, ale moim zdaniem ważniejsze jest, aby znajdować czas dla siebie każdego dnia, dzień po dniu, być blisko z drugim człowiekiem, móc dzielić się z nim naszymi troskami, lękami, nadziejami oraz szczęściem. Takiej ciepłej bliskiej relacji na co dzień nie wynagrodzi wyjazd raz do roku na wakacje nawet do luksusowego kurortu w ciepłych krajach. To właśnie ta codzienna bliskość jest najtrwalszym spoiwem łączących nas relacji oraz fundamentem zaufania. Oczywiście udane wakacje też są potrzebne, ale one stanowić powinny element dodatkowy, uzupełniający.
Na koniec pozostawiłam coś, co dla pewnie dla niektórych, w tym dla mnie jest trudne, a mianowicie odpoczynek jest szansą na spotkanie samych siebie. Żyjąc w ciągłym biegu, stresie, zdarza nam się zapomnieć o rzeczach najważniejszych: o tym, kim jesteśmy, czego pragniemy, co nadaje naszemu życiu sens. Może się okazać, że pędzimy, ale tak naprawdę sami nie wiemy za czym, bo już dawno straciliśmy z oczu nasz cel. Dlatego potrzebujemy odpoczynku — czasu na kontakt z samym sobą. Aby to zrobić, zatrzymaj się na chwilę! Pytanie, czy chcesz? Bo być może boisz się takiego spotkania sam na sam ze sobą? Może myślisz: czego się tu bać? Możesz czuć strach przed tym, że nie znasz odpowiedzi na część z ważnych pytań, które chcesz sobie zadać. Albo boisz się, że niektóre odpowiedzi, takie szczere, mogą być dla Ciebie sporym zaskoczeniem i spowodują, że zadasz sobie kolejne pytania. Możesz bać się, że spotkasz kogoś innego, niż sobie wyobrażasz, niż sam o sobie myślisz. Takie obnażenie się przed samym sobą bywa trudne. Z drugiej zaś strony jak długo można żyć, nie stawiając sobie ważnych pytań? Jak długo można nie znać lub nie chcieć znać siebie samego albo nie być wobec siebie szczerym? Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie te kwestie bywają czasem trudne, a nawet bardzo trudne. Wielokrotnie towarzyszyły mi i towarzyszą nadal wyżej opisane obawy. Być może dla tego zazwyczaj wybieramy inne bardziej przyjemne, a mniej zmuszające do myślenia i własnej analizy formy odpoczynku.
Podsumowując, odpoczynek jest nam potrzebny, ponieważ:
- Chroni nas przed przemęczeniem i wyczerpaniem, a w chwili zmęczenia pomaga zregenerować się i odzyskać potrzebną energię;
- Pozwala nam na efektywne działanie — jesteśmy bardziej produktywni (poprawia pamięć, koncentrację, myślenie) i daje więcej motywacji do działania;
- Pomaga nam radzić sobie ze stresem;
- Pozwala nam odzyskać równowagę;
- Pozwala na kreatywność;
- Daje szansę na budowanie i dbanie o relacje;
- Zmniejsza ryzyko występowania frustracji czy wypalenia zawodowego;
- Jest dla nas okazją do spotkania samego siebie;
Czy umiesz dobrze odpoczywać?
Nie pytam, czy umiesz odpoczywać, tylko, czy umiesz dobrze, efektywnie odpoczywać? Czy odpoczynek pozwala Ci się zregenerować i napełnia Cię nową energią? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możesz przejść do następnego akapitu. Natomiast jeśli nie odpoczywasz, bo nie potrafisz — no to się naucz! Czas najwyższy. Uczyłeś się w swoim życiu wielu rzeczy, więc odpoczynku jak każdej innej też możesz się nauczyć!
Jak efektywnie odpoczywać?
Praca to tylko część naszego życia. Żeby odpocząć, nie wystarczy przerwać pracy i czekać biernie, aż moment odprężenia przyjdzie. To strata czasu. Warto podjąć pewne kroki, które przyspieszą moment relaksu i odprężenia. Aby to zrobić, to przede wszystkim musimy wiedzieć dwie rzeczy: od czego chcemy odpocząć i do jakiego stanu dążymy. Oczywiście będziemy też potrzebować sposobu, który w naszym przypadku będzie najlepszy, aby osiągnąć stan odprężenia.
Chyba najlepiej będzie, jeśli w kilku krokach przedstawię Ci jak skutecznie odpoczywać:
- Pozwól sobie na odpoczynek — pierwsze i najważniejsze w efektywnym odpoczynku jest Twoje nastawienie, czyli mentalna zmiana. Nie możesz myśleć: jak mogę pić herbatę, skoro muszę ugotować obiad albo przecież nie mogę sobie pozwolić na godzinę relaksu w wannie, bo od 2 dni czeka sterta rzeczy do prasowania. Zamiast tego pomyśl sobie: jestem zmęczona, brak mi siły i tylko dzięki odpoczynkowi będę mogła mieć energię, aby wykonać wszystkie czekające na mnie obowiązki. Musisz traktować odpoczynek jako swojego sojusznika, a nie wroga. Ciągle dbasz o innych. Czasem musisz zadbać tylko i wyłącznie o siebie. Im Ty będziesz czuć się lepiej, im będzie Ci szło lepiej w pracy, tym Twoje otoczenie będzie szczęśliwsze. Jeśli masz z tym problem, to pomyśl, że robiąc coś dla siebie, równocześnie robisz coś dobrego dla swoich bliskich. Pamiętaj szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko! Uwierz, świat się nie zawali, jeśli na chwilę zwolnisz. Pracuj nad swoim poczuciem wartości i naucz się doceniać samego siebie. Tylko właściwie dbając o siebie, możesz właściwie zadbać o innych.
- Zaplanuj odpoczynek — jeśli do tej pory unikałeś odpoczynku, to aby zapomnieć o presji, postaw na planowanie relaksu. Na czym to polega. Po prostu potraktuj odpoczynek jak każdą inną ważną dla Ciebie aktywności i wpisz sobie do kalendarza czas na odpoczynek. Traktuj ją tak samo poważnie, jak np. spotkanie zawodowe tzn. że nie możesz z niego zrezygnować na poczet innych zajęć czy pomysłów. Ważne jest regularność, aby codziennie przeznaczyć minimum pół godzinki dla siebie — na własny odpoczynek (np. spacer, kąpiel, medytację, słuchanie muzyki, czytanie, co tylko chcesz). Jeśli masz możliwość, przeznacz tego czasu więcej. Taki regularny relaks sprawia, że zbieramy siły na każdy kolejny dzień, utrzymujemy w życiu równowagę i potrafimy zadbać o wszystkie ważne sfery w życiu. Ponadto umów się ze sobą na jeden dzień w tygodniu, w którym rzeczywiście odpoczywasz. Ten jeden dzień ma być wyjątkowym dla Ciebie czasem – przeznaczonym na dbanie o dom, rodzinę, relacje, bliskich i siebie. W tym czasie rezygnujesz z każdego działania związanego z pracą. Nie odpowiadasz na maile, nie realizujesz zadań zawodowych, nie dzwonisz, nie nadrabiasz zaległych spraw z całego tygodnia. Nie przeznaczasz też tego dnia na sprzątanie! To ma być dzień przeznaczony w całości na odpoczynek. Teraz pora na zaplanowanie też dłuższego odpoczynku, czyli urlopu (trwającego dłużej niż tydzień). Ważne, aby w tym czasie zmienić otoczenie i styl życia, bo pozostanie w domu, zazwyczaj kończy się tym, że ciągle jest coś pilnego do zrobienia. Chyba że potrafisz odpoczywać — to możesz spędzić urlop w domu. Ważne, aby trzymać się tego planu, realizować go dzień po dniu. Żeby dobrze rozumieć — odpoczynek nie musi wyglądać idealnie, być zaplanowany z zegarkiem w dłoni. W tej dziedzinie możesz pozwolić sobie na dużą swobodę. Na początku może Ci się zdarzać problem ze zbyt dużą ilością planów (zazwyczaj nie udaje się ich wszystkich zrealizować). Z czasem nabierzesz jednak doświadczenia i Twoje planowanie będzie coraz lepsze.
- Przygotuj się do odpoczynku — ten element dotyczy głównie dłuższego odpoczynku. Chodzi mianowicie o to, aby przed planowanym urlopem zamknąć pewną pracę, zakończyć projekty tak, aby podczas urlopu Twoja głowa była spokojna. Jeśli jest to potrzebne, to znajdź sobie zastępstwo lub przekaż wszystkie ważne informacje osobie, która ma Cię zastąpić. Przez ten czas nie odbieraj e-mail (włącz autoresponder, który będzie informował o Twoim urlopie).
- Odpoczywaj — tutaj Twoje pole do popisu, bo to Ty musisz zdecydować o sposobie odpoczynku.
Po tym wszystkim wróć z radością i energią do pracy!
Po tym wszystkim wróć z radością i energią do pracy!
Czy ja umiem efektywnie odpoczywać? Ciągle się uczę, nie zawsze mi to wychodzi. Czasami mam problem, aby się zatrzymać i zrobić sobie przerwę. Miewam też problem z niewłaściwym nastawieniem, czyli pozwoleniem sobie na odpoczynek. Tzn. w mojej głowie kotłują się myśli, że mam coś do zrobienia, że coś powinnam dokończyć, bo przecież termin goni. Bywa też tak, że odrywam się od pracy, ale moje nastawienie nie pozwala mi odpocząć — wtedy męczę się bardziej niż podczas pracy. Na szczęście zdarza mi się to coraz rzadziej. Podobną sytuację przeżywam podczas przygotowywania tego wpisu — czas nagli, ale tematyka wpisu zobowiązuje. Skoro piszę o odpoczynku, to nie mogę sobie pozwolić na pisanie w stanie zmęczenia czy wyczerpania. Więc piszę, robiąc sobie przerwy, wyznaczając cele. Na ogół staram się zachować spokój i odpowiedni balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem.
Aby robić sobie przerwy, podczas pracy, polecam stosowanie techniki pomodoro — wystarczy Ci do tego stoper, długopis i kartka papieru lub znaleziony w Internecie timer (zegar) pomodoro. Ustawiamy go na 25 min i w tym czasie pracujemy. Po tym czasie robimy 5-minutową przerwę i po niej znów wracamy do 25 min pracy. Po 4 cyklach robimy sobie dłuższą przerwę (15-30 min). Oczywiście czas odpoczynku możemy trochę zmienić. Zalety tej techniki to: pomaga skupić się na pojedynczym zadaniu, eliminuje rozpraszanie się, pozwala na lepsze zarządzanie czasem i co najważniejsze pomaga uniknąć przepracowania, a do tego jest bardzo prosta. Ja zaczęłam ją stosować kilka lat temu — wtedy byłam do niej nastawiona bardzo sceptycznie, miałam wrażenie, że wręcz utrudnia mi pracę. Jak każdy nowy nawyk — zanim się do niego przyzwyczaimy. Teraz co prawda rzadziej go stosuję, natomiast to, czego się w ten sposób nauczyłam to robienie sobie przerw podczas pracy.
Mój ulubiony timer to ten: https://tomato-timer.com/
Sposoby odpoczywania - wybierz najlepszy dla siebie: Ty odpoczywasz, Ty decydujesz
Nie ma jednego dobrego sposobu na odpoczynek. Każdy z nas ma swoje osobiste upodobania, każdego relaksuje coś innego, coś innego sprawia nam przyjemność itp. Dlatego to każdy sam musi zdecydować o tym, jaką formę wypoczynku wybrać.
Aby naprawdę wypocząć i odzyskać siły, trzeba wybrać aktywność, która polega na odciążeniu tych zmysłów, które wykorzystujemy podczas wykonywania codziennych obowiązków (np. zawodowych) i pobudzeniu tych obszarów, którym na co dzień nie poświęcamy odpowiednio dużo czasu. W ten sposób ciało i umysł pozostaną w równowadze. A jak wiadomo, równowaga to klucz do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Dostosuj więc swój odpoczynek do rodzaju pracy, jaką wykonujesz. Jeśli pracujesz fizycznie (w ruchu) to w ramach odpoczynku postaw na relaks ciała i pobudzenie mózgu. Natomiast jeśli spędzasz całe dni, siedząc przy komputerze, biurku, masz siedzącą pracę, to daj odpocząć umysłowi, a zaktywizuj swoje ciało.
Jeśli chodzi o sposób odpoczywania, to próbuj różnych! Poniżej przedstawię Ci sposoby, w jakie można odpoczywać. Natomiast to TY musisz wybrać takie, które będą najlepsze dla Ciebie. TY odpoczywasz, TY decydujesz — pamiętaj o tym zawsze.
Być może pierwszą formą odpoczynku, jaka przychodzi Ci na myśl, jest leżenie na kanapie i oglądanie TV. Taki rodzaj odpoczynku wbrew pozorom może nie dawać satysfakcji. Mimo iż jest to odpoczynek dla ciała, zwłaszcza dla osób pracujących fizycznie, to umysłowi niewiele daje. Dla osób pracujących przed komputerem oglądanie TV jest tylko dodatkowym czynnikiem obciążającym najczęściej wykorzystywane przez nas zmysły. W takiej sytuacji oglądanie telewizji jest po prostu jednym z najgorszych sposobów spędzania wolnego czasu.
Skoro nie telewizja czy granie w gry komputerowe to, w jaki sposób masz odpoczywać? Sposobów jest mnóstwo, wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań. Postaram się przedstawić Ci kilka rodzajów propozycji, oto one:
- Aktywność fizyczna — każdy wysiłek fizyczny jest wskazany, m.in. dlatego, że dzięki niemu przenosisz koncentrację z gonitwy myśli na ciało. Wybierz dla siebie taką formę aktywności, która będzie sprawiać Ci przyjemność, a nie stanie się kolejnym trudnym obowiązkiem. Masz do wyboru sporo typów aktywności: basen, jazda na rowerze, bieganie, jogging, zajęcia fitness, zajęcia taneczne, pilates, joga, tenis itp.;
- Rozrywka – pozwala skutecznie oderwać się od myśli o pracy czy innych problemów. Masz do wyboru np. wyjście ze znajomymi na obiad, kolację, kawę czy lampkę wina, zaproszenie znajomych do siebie, wyjście do kina, na gokarty, kręgle, chodzenie na koncerty, wyjście na dyskotekę, do zoo itp.;
- Relaks – nie tylko pozwala odpocząć, ale daje też uczucie wytchnienia i rozluźnienia. Ja tę formę odpoczynku uwielbiam. Metod relaksu jest wiele. Np. skorzystanie z masażu (różne formy), wizyta w spa lub salonie piękności, skorzystanie z sauny (możesz pozbyć się z organizmu nadmiaru toksyn, ale także skutecznie rozprawić się z bólem, a wszystko za sprawą panującej w niej wysokiej temperaturze). Możesz zorganizować sobie też „dzień SPA” w domu. Weź kąpiel z dodatkiem olejków np. lawendowego, który świetnie uspokaja, dodaj płatki kwiatów, nałóż na twarz maseczkę i relaksuj się;
- Hobby — jedna z najlepszych form wypoczynku. Robisz to, co lubisz, co sprawia Ci przyjemność np. łowienie ryb, haftowanie;
- Spędzanie czasu z bliskimi (rozmowa z nimi, poświęcenie uwagi, zabawa z dziećmi itp.). Ta forma odpoczynku jest szczególnie potrzebna, bo przecież każdy z nas potrzebuje poczucia bliskości, troski, zrozumienia. Pozwala nam też ona na budowanie i wzmacnianie relacji z najbliższymi;
Formy odpoczynku, które mogłabym przypisać do więcej niż jednej z powyższych kategorii to np. słuchanie muzyki, czytanie książek i czasopism, oglądanie filmów, czy gry planszowe. Do tego warto dodać leżenie na leżaku lub bujanie się na hamaku patrząc w niebo i obserwując naturę, słuchanie śpiewu ptaków, spacer, zabawa z psem czy nawet wspólne przygotowywanie posiłków.
Możesz nauczyć się czegoś, co jest kojarzone z uspokajaniem, np. naucz się robić na drutach, szyć, malować, rysować. Ostatnimi czasu bardzo modne stały się kolorowanki dla dorosłych. Z pozoru jest to czynność dziecinna, która pozwala się nam zająć czymś prostym, zabawnym, a jednocześnie uspokaja i pobudza kreatywność. Takie malowanie pobudza fale mózgowe alfa, charakterystyczne dla stanu relaksu.
Świetne efekty może też zdziałać krótka drzemka (ok. 20 min) w ciągu dnia (pod warunkiem, że nie masz problemów ze snem w nocy). Pozwala ona na skuteczne podładowanie baterii. Badania naukowców wskazują, że nawet tak krótka drzemka polepsza nasze samopoczucie i zwiększa produktywność.
Skuteczną formą odpoczynku jest także dobry seks, więc nie zapominajmy o nim.
Od czasu do czasu możesz zrobić coś nowego, a najlepiej zrobić coś po raz pierwszy. Eksperymentuj! Taka zmiana może być dla Ciebie bardzo pobudzająca.
Jest w czym wybierać, prawda? A to tylko niewielka część rzeczy, spośród których możesz wybierać. A jak u Ciebie bywa z odpoczynkiem? Co Cię relaksuje, co sprawia CI przyjemność? U mnie z odpoczynkiem bywa różnie. Tzn. staram się znaleźć czas na odpoczynek każdego dnia, ale nie zawsze mi się to udaje. Nie powiem, że z braku czasu, bo to zwykła wymówka, lecz raczej jest to wynikiem nie zawsze optymalnej organizacji czasu. Aby nie dopuścić do nadmiernego zmęczenia, staram się tak organizować swój czas, aby każdego dnia znaleźć przynajmniej 30-60 min tylko dla siebie, a dodatkowo przeznaczać jeden dzień w tygodniu na odpoczynek. Staram się też bywać 2 razy w tygodniu na zajęciach pilates oraz korzystam z sauny. Działa ona bowiem na mnie naprawdę odprężająco. Oczywiście to tylko dwa z moich licznych sposobów na odpoczynek. Ponadto staram się też dbać o zdrowy sen oraz odpowiednią dietę. Wszystkie te elementy mają mi pomóc w utrzymaniu życiowego balansu.
Ile czasu należy odpoczywać? Od czego to zależy?
Zacznę od tego, że to jak odpoczywamy i ile czasu potrzebujemy na efektywny wypoczynek, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Oznacza to, że niektórzy potrafią doskonale odzyskać siły w weekend, inni zaś potrzebują dwóch, a nawet trzech tygodni na to, aby efektywnie wypocząć i z ochotą wrócić do pracy.
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, iż optymalny wymiar urlopu to trzy tygodnie. To był taki najbardziej popularny model. Pierwszy tydzień to dostosowanie się do wolnego czasu, drugi — odpoczynek właściwy, a trzeci tydzień, kiedy myśli się już o powrocie do pracy. Oczywiście jak wiemy, nie musi tak być. Np. jeśli potrafimy odpowiednio wykorzystać czas, to świetnie mogą działać na nas częstsze urlopy krótkotrwałe tj. przedłużone weekendy. Nie zmieniają one tak bardzo naszego rytmu życia, ale równocześnie pozwalają nam się wyciszyć, zregenerować, zresetować.
Najważniejsze jednak, aby nauczyć się odpoczywać na co dzień. Specjaliści zalecają minimum pół godziny relaksu w ciągu dnia. Dobrze też poświęcić też przynajmniej jeden dzień w tygodniu na odpoczynek.
Odnośnie do odpoczynku w czasie pracy to, co 1,5-3 h warto oderwać się od pracy i chociaż przez kilka minut bezmyślnie popatrzeć przez okno, pogadać z koleżanką albo przejść się na kawę do barku. Jeśli nie masz takiej możliwości, to spróbuj odpocząć od razu po przyjściu z pracy. W przeciwnym razie stresy z całego dnia przerodzą się w trwałe napięcie. Bardzo ważne jest bowiem zachowanie równowagi między tym, co musimy, a tym, co chcemy robić ze swoim życiem.
Jako ciekawostkę powiem Ci, że według naukowców czas potrzebny do maksymalnego wypoczynku wynosi 8 dni. Ich zdaniem tyle wystarczy, aby człowiek się zregenerował i wrócił do swoich codziennych obowiązków pełen sił i energii do działania. Z badań wynikało, iż ósmego dnia wakacji nasz poziom szczęścia jest najwyższy, po czym zaczyna spadać. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż zarówno pierwszego, jak i ostatniego dni urlopu rzadko odpoczywamy (pakowanie, rozpakowywanie, planowanie podróży), to do idealnych ośmiu dni urlopu warto doliczyć jeszcze przynajmniej dwa dodatkowe. Czyli na urlop należy przeznaczyć minimum 10 dni.
Odpoczynek a odporność
Gdy nie odpoczywamy, osłabiamy nasz układ odpornościowy. Przemęczenie oraz brak snu osłabiają nasz organizm. Jak pokazują liczne badania medyczne i psychologiczne długotrwały brak odpoczynku znacząco osłabia siły obronne organizmu, prowadzi do wyczerpania i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych (zmęczony organizm łatwiej poddaje się chorobie).
Sen wzmacnia nasz organizm, podobnie jak relaks w ciągu dnia. W czasie odpoczynku i snu białe krwinki najszybciej się regenerują i rosną w siłę, a także produkują więcej przeciwciał. Jeśli nie odpoczywamy, to jednym słowem pozbawiamy nasz organizm możliwości obrony. Mniejsza ilość komórek odpornościowych to znacznie słabsze możliwości obrony przed wirusami i chorobami. Stajemy się więc bardziej podatni na przeziębienie czy grypę, nie mówiąc już o cięższych chorobach, do których przewlekłe zmęczenie może prowadzić.
Chcesz wzmocnić odporność … śmiej się. Śmiech wyzwala bowiem pozytywne emocje, które zwiększają produkcję komórek odpornościowych i endorfin (naturalnych substancji przeciwzapalnych). Poza tym śmiech przyczynia się do obniżenia poziom stresu, który osłabia odporność.
Dlaczego nie odpoczywamy?
Bo nie mamy czasu? Bardzo rzadko. W większości przypadków taka odpowiedź to wymówka. Nie odpoczywamy, bo albo boimy się odpoczywać, albo nie umiemy tego robić. Natomiast części z nas odpoczynek kojarzy się z lenistwem, a przecież nikt nie chce być brany za lenia. Wiem, pewnie myślisz sobie: co ona pisze, jak można nie umieć odpoczywać? Ano można. Są osoby, które odpoczynek wręcz męczy, zamiast regenerować. Oczywiście wszystko do czasu, bo wcześniej czy później przyjdzie taki moment, że organizm upomni się o czas dla siebie. Takie naturalne wydaje się stwierdzenie: pracowałeś — odpocznij! A tak trudno przekonać niektórych do jego wprowadzenia w życie.
Lęk przed negatywnymi konsekwencjami odpoczynku powoduje, że lekceważymy jego potrzebę. Czego się boimy? Boimy się nudy, poczucia pustki i bezczynności, a także wypadnięcia z pewnego rytmu pracy oraz poczucia utraty cennego czasu. Mało tego przez niektórych odpoczynek odbierany jest jako słabość. Inną nie mniej ważną przyczyną braku odpoczynku, jest mylne przeświadczenie, że na przerwę można sobie pozwolić dopiero po zakończeniu rozpoczętej pracy. Często nie są to wymagania ze strony innych tylko od nas samych. Chcemy być lepsi, szybsi od innych, chcemy wszystko robić idealnie, a na dodatek niektórzy mogą mieć przekonanie o byciu osobą niezastąpioną. Zazwyczaj to my sami chwile relaksu traktujemy jako coś niewłaściwego, czujemy się źle „nic nie robiąc". Bo przecież w tym czasie, zamiast odpoczywać, można zrobić tyle pożytecznych rzeczy. A jest to sporym błędem. Wyobraź sobie taką sytuację. Pracujesz nad pewną prezentacją. Czujesz się już kompletnie zmęczony. Masz problem z koncentracją. Praca idzie Ci coraz wolniej. Jednak nie robisz sobie przerwy na odpoczynek, bo przecież nie masz czasu, musisz to jak najszybciej skończyć. I tak się męczysz, marnujesz kolejną godzinę. Jakość i tempo Twojej pracy mocno spadają. W końcu kończysz wyczerpany, niezbyt zadowolony z efektu. A gdybyś tak w momencie, gdy poczułeś zmęczenie, pozwolił sobie na 30-60 min odpoczynku, oderwał się od pracy i po prostu odprężył. Bez wyrzutów sumienia, bez poczucia winy. Po tym czasie usiadłbyś na nowo nad projektem, zrelaksowany, ze świeższym spojrzeniem. Jestem przekonana, że skończyłbyś pracę nie później niż, nie robiąc przerwy, ale mniej zmęczony i bardziej zadowolony z efektów swojej pracy. Lepiej pracować efektywnie przez 3 h, a w międzyczasie pozwolić sobie na godzinny odpoczynek niż robić to samo bez przerwy przez 5 h. Zapamiętaj sobie, że bez odpoczynku wydajność Twojej pracy spada z godziny na godzinę! Jeśli bardzo zależy Ci na jakimś projekcie, to dbaj o to, by podchodzić do niego, zawsze będąc wypoczętym. Mózg ludzki działa o wiele gorzej, gdy nie otrzymał odpowiedniej ilości energii i nie miał czasu na regenerację.
Uwierz mi, znam to z własnego doświadczenia. Jeszcze kilka lat temu miałam taki system pracy. Bez przerw, aż skończę. Tłumaczyłam to tym, że nie zgubić wątku, a po przerwie na nowo muszę zbierać myśli. Nie było to dobre. Cierpiało na tym nie tylko moje samopoczucie, ale także jakość mojej pracy, która słabła z każdą kolejną godziną. Teraz już wiem, że nie tędy droga.
Z badań wynika, że my Polacy nie potrafimy odpoczywać. Być może powiesz mi, że to nieprawda, że przecież wracając po pracy, siadamy przed telewizorem lub komputerem i się relaksujemy. Tylko że to jest tylko pozorny odpoczynek i odprężenie. W taki sposób może odpocząć osoba, która przez cały dzień ciężko pracowała fizycznie i w czasie leżenia jej ciało odpoczywa. Coraz więcej osób trafia do gabinetów terapeutycznych z powodu przemęczenia, przepracowania czy też kilkuletniego braku urlopu. Nie wszystkim wystarczają bowiem przedłużane weekendy. To są fakty. Ile osób po pracy idzie na basen, yogę, pilates czy inne odprężające zajęcia? Większość wraca do domu i siada przed komputerem lub telewizorem. Jak widać, w kwestiach odpoczynku, jako naród, musimy się jeszcze wiele nauczyć.
Ja bardzo lubię odpoczywać. Chętnie odpoczywałabym więcej. Natomiast w życiu ważne jest, aby zachować równowagę między pracą i odpoczynkiem. Aby niczego nie było za mało ani za dużo. Staram się więc stosować do tej zasady każdego dnia. Mam nadzieję, że Ty również. A jeśli pojawiają się wątpliwości czy odpoczywając, nie marnujesz czasu, to zawsze w tyle głowy miej wypowiedź Johna Lennona: „Jeśli marnowanie czasu daje Ci radość, to nie jest to czas zmarnowany”.
15 powodów, które wskazują, iż najwyższy czas odpocząć
Kiedy ostatnio spotkałeś się ze znajomymi? Czemu ciągle chodzisz zły lub niezadowolony? A może czujesz, że ostatnimi czasy Twoja wydajność spada? Poniżej prezentuję Ci listę sygnałów wskazujących, że powinieneś odpocząć:
- Czujesz się bardziej zmęczony niż zwykle;
- Nie jesteś w stanie całego dnia wytrzymać bez używek;
- Masz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem informacji;
- Popełniasz coraz więcej błędów, które wcześniej Ci się nie zdarzały;
- Pracujesz coraz więcej i ciągle myślisz o pracy;
- Twoje relacje z bliskimi uległy pogorszeniu (na skutek m.in. braku czasu dla nich);
- Nie masz znajomych;
- Ciągle masz zły humor;
- Zmęczenie powoduje u Ciebie ciągłą frustrację lub przejawy agresji;
- Jesteś niezadowolony ze swojego życia;
- Wydajność Twojego organizmu spada;
- Pojawiają się problemy ze zdrowiem;
- Nie masz czasu na hobby;
- Omijasz wydarzenia kulturalne;
- Twój wiek (starzejesz się) - osoby młode znacznie łatwiej znoszą zmęczenie i brak snu. Niestety, wraz z wiekiem jest z tym coraz gorzej. W pewnym wieku warto więc zastanowić się nad zmianą swojego trybu życia lub przynajmniej wyznaczyć sobie minimalny czas, który przeznaczymy na odpoczynek. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż wraz z wiekiem jesteśmy bardziej narażeni na choroby, dlatego warto dbać o właściwy odpoczynek, bo organizm może w pewnym momencie naprawdę się zbuntować. Nie chodzi o to, aby rzucać pracę, tylko zmniejszyć obroty. Tzn. żeby każdego dnia znaleźć czas na przerwę w pracy i odpoczynek, robić regularnie badania, prowadzić zdrowy styl życia.
Do czego prowadzi brak odpoczynku przez długi czas?
Co robisz, kiedy pojawia się zmęczenie? Pewnie próbujesz go pokonać, sięgając np. po kolejną kawę, napój energetyzujący czy inne chemiczne specyfiki. Czasem pewnie się udaje, siły wracają, jednak efekt jest krótkotrwały. I co wtedy? No potem przychodzi jeszcze większe wyczerpanie. Jeśli ciągle będziesz tak pokonywać zmęczenie to wiedz, że przyjdzie moment, iż wreszcie organizm upomni się o swoje. Organizm nie reaguje uczuciem zmęczenia, bo chce Ci przeszkodzić w pracy, utrudnić awans, czy oddalić Cię od premii. Zmęczenie jest naturalną, taką obronną odpowiedzą organizmu, który mówi nam po prostu: dość! Daje nam sygnał, że byliśmy zbyt aktywni, spożyliśmy zbyt wiele energii. Być może w organizmie pojawiły się pewnie niedobory, które pora uzupełnić. Zmęczenie jest próbą ochrony nas samych przed dalszą zbyt intensywną pracą. Zmęczenie można porównać z bólem, który także informuje, że w naszym organizmie jest coś nie tak. Jeśli pojawia się zmęczenie, to naturalne jest, że najwyższa pora zwolnić, wyhamować, po prostu odpocząć, dać organizmowi szansę na regenerację.
Oczywiście najbardziej groźne jest przewlekłe zmęczenie, którego wczesne sygnały zlekceważyliśmy. Takie zmęczenie prowadzić może do wyczerpania energii nie tylko psychicznej, ale nierzadko też fizycznej. A to może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale nawet życia.
Ceną za wydłużony czas pracy jest coraz powszechniejsze poczucie zmęczenia. A brak odpoczynku przez dłuższy czas jest bardzo często przyczyną wypalenia zawodowego oraz przewlekłego stresu.
Skutki braku odpoczynku:
- Przemęczenie — w najlepszym razie dochodzi do problemów z koncentracją, coraz trudniej się skupić. Mogą pojawić się też problemy z pamięcią i myśleniem (zwłaszcza kreatywnym) oraz spadek wydajności. Jeśli napięcia nie zostaną rozładowane, to niestety wcześniej czy później odczujesz je w organizmie;
- Objawy somatyczne. Mogą pojawić się: częste bóle głowy, zawroty głowy, bóle szyi i pleców (tam szczególnie odkłada się napięcie i stres), bóle i napięcie mięśnie całego ciała, wzrost ciśnienia, chroniczne zmęczenie, przygnębienie, ogólne osłabienie, a nawet uczucie wyczerpania. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju chorób psychosomatycznych;
- Zwiększone ryzyko popadania w nałogi;
- Nadmierna drażliwość — w takiej sytuacji z równowagi może wyprowadzić Cię dosłownie wszystko. Normalne problemy urastają do rangi takich nie do pokonania. Narasta w nas złość, frustracja.
- Problemy ze snem (zasypianiem), co powoduje, że budzimy się z poczuciem braku regeneracji i zmęczeniem.
- Chudnięcie lub przybieranie na wadze;
- Zmiany w wyglądzie. Nie trudno rozpoznać kogoś, kto długo nie odpoczywał. Główne cechy: szara, ziemista, sucha cera, podpuchnięte lub podkrążone oczy (wory pod oczami), zmęczenie w oczach.
- Zbytnie zmęczenie może być też powodem zawału serca;
- Pogorszenie relacji z otoczeniem: rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Bliscy też odczuwają nasze nadmierne napięcie, chroniczne zmęczenie i brak czasu na odpoczynek.
- Brak radości z życia, bo jak się cieszyć, kiedy jesteśmy przewlekle przemęczeni;
Na świecie znane są ekstremalne przypadki przepracowania, które zakończyły się śmiercią. W Japonii funkcjonuje nawet specjalny termin oznaczający to zjawisko „karoshi” (śmierć z przepracowania). Tam pracownicy pozostają na swoich stanowiskach tak długo, aż ich główny przełożony nie pójdzie do domu. Ma to związek nie tylko z ogromnego zaangażowania w swoje obowiązki służbowe, ale też z szacunku do osób starszych, piastujących wyższe stanowisko. Jest im to wpajane od najmłodszych lat.
Warto, abyś wziął sobie do serca, że to praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. Muszę się przyznać, że w życiu wielokrotnie zdarzyło mi się doświadczyć wielu z powyższych skutków braku odpoczynku. Miało to miejsce głównie kilka, kilkanaście lat temu. Co się zmieniło od tamtej pory? Czy mam mniej pracy? A może mam więcej czasu na odpoczynek? Nic z tych rzeczy. Po prostu w tym czasie zmieniłam swoje podejście zarówno do pracy, jak i do odpoczynku. Oczywiście nie było łatwo, bo trudno jest zmieniać swoje nawyki, utarte schematy. Niełatwo jest przede wszystkim zaakceptować samą potrzebę zmian. Obecnie nie brakuje mi odpoczynku codziennego czy weekendowego. Natomiast nadal zdarza mi się, że forma tego odpoczynku nie zawsze jest najbardziej odpowiednia. Tego uczę się nadal. A Ty jak często doświadczasz skutków braku odpoczynku?
Jeśli dotarłeś tutaj, to gratuluję! Być może tym razem tekst jest trochę krótszy, bo ja też musiałam odpocząć.
Oto co warto zapamiętać:
- Nie myl odpoczynku z lenistwem. Odpoczynek to przerwa od aktywności fizycznej lub psychicznej, która pozwala odzyskać siły, lub czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego, co sprawia przyjemność. Natomiast lenistwo to niechęć do wysiłku czy pracy.
- Odpoczynek jest tak samo ważny, jak praca więc nie lekceważ go.
- Odpoczynek pozwala nam nie tylko zrelaksować się, ale także usunąć zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ponadto pozwala nam na utrzymanie dużej wydajności, kreatywne działanie oraz budowanie relacji z bliskimi. Odpoczynek jest też czasem, w którym możesz spotkać i poznać samego siebie.
- Występują dwa rodzaje zmęczenia: zmęczenie fizyczne (czyli zmęczenie mięśni wysiłkiem fizycznym) oraz zmęczenie psychiczne. Dlatego zarówno nasze ciało, jak i umysł potrzebują odpoczynku.
- To jak odpoczywasz i ile czasu potrzebujesz na efektywny wypoczynek, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Są osoby, które potrafią doskonale zregenerować siły w weekend, inni potrzebują dwóch, a nawet trzech tygodni na to, aby efektywnie wypocząć i z ochotą wrócić do pracy. Ważne jest, abyś dbał o codzienny odpoczynek (30-60 min każdego dnia) oraz przeznaczył na niego także jeden dzień w tygodniu. Dodatkowym momentem ładowania baterii powinien być dłuższy urlop trwający minimum 8-10 dni.
- Jeśli nie odpoczywasz, bo nie umiesz to nic straconego. Można się go nauczyć tak jak wielu innych czynności. Wystarczy, że wprowadzisz w życie 4 ważne kroki, a nauczysz się efektywnie odpoczywać: pozwolenie sobie na odpoczynek, zaplanowanie odpoczynku, przygotowanie się do odpoczynku i sam odpoczynek (Ty decydujesz o jego formie). Po tym z radością i energią wrócisz do pracy.
- Sam musisz zdecydować jaką formę wypoczynku wybrać. To Ty wiesz najlepiej, co Cię relaksuje, jak lubisz spędzać wolny czas i co sprawia Ci największą przyjemność. Ile pomysłów, tyle form odpoczynku. Dlatego pamiętaj: Ty odpoczywasz, Ty decydujesz!
Zanim opuścisz tę stronę, zachęcam Cię, abyś odpowiedział sobie szczerze na takie oto pytanie:
jak wygląda Twoje życie?
Jeśli w kółko przez cały rok odtwarzasz ten sam schemat: praca, dom, praca, dom, praca… to najwyższy czas wprowadzić zmiany. Może uważasz, że łatwo mi się mówi, a Ty przecież nie masz czasu na rozrywki i relaks, bo pracujesz. A skoro pracujesz, to jesteś zmęczony. A jeśli jesteś zmęczony, to wieczorem siadasz na kanapie i oglądasz telewizję, bo na nic innego nie masz siły. Czy uważasz, że Twoje życie musi tak już zawsze wyglądać? Mam nadzieję, że Twoja odpowiedź brzmi: nie. Najwyższa pora przełamać więc stare schematy i wypracować nowe dobre nawyki. Nawet jeśli na razie nie jesteś przekonany, to nie rezygnuj. Przynajmniej spróbuj, a jest duże prawdopodobieństwo, że po prostu Ci się spodoba. Naucz się efektywnie odpoczywać. Co robić? Jest wiele możliwości do wyboru, np. idź na spacer, na siłownię, jeśli lubisz las, to możesz wybrać się na grzyby lub na jagody, a może wyjście na ulubione lody albo wypad na weekend. Nie chodzi o to, żeby robić to codziennie, ale żeby oderwać się od szarej codzienności, zresetować się. Jak widzisz, nie potrzebujesz na to sporych nakładów finansowych. Możesz odpoczywać z bliskimi, przyjaciółmi, a nawet w samotności jak lubisz.
Nie ograniczaj się do codziennej rutyny. Otwórz się na świat. Otwórz swój umysł. Pozwól sobie od czasu do czasu na spontaniczność. Pomyśl o tym, że świat z innej perspektywy może być naprawdę interesujący.
Paulina Kr
Bardzo dziękuję za ten wpis. :)
Maciej
Wartościowy artykuł, zdecydowanie warto było przeczytać cały
Ella
Swietny, wartosciowy artykul, dziekuje Pani.